بهترین راه های درمان ریزش مو بعد از کرونا چیست؟

بیشتر از دو سال است که ویروس کرونا همه کشورهای جهان را درگیر خود کرده است. طبق آمارها تعداد زیادی متاسفانه جان خود را از دست داده و برخی هم خوشبختانه بهبود پیدا کرده اند. اما از عوارض بعد از درمان این ویروس خطرناک ریزش مو است که افراد را به خود درگیر کرده است. از این رو برآن شده ایم تا راه های درمان ریزش مو بعد از کرونا را بررسی کنیم. با ما همراه شوید.

چرا ابتلا به کرونا باعث ریزش مو می‌شود؟

گزارش‌های افراد بهبودیافته از کرونا نشان داده است که ریزش مو بعد از کرونا به صروت شرایطی به نام تلوژن افلوویوم TE در نظر گرفته می شود. در افرادی که به ریزش موی TE مبتلا هستند، ریزش موها به‌ صورت ناگهانی و دسته‌ای اتفاق می‌افتد. درواقع در زمان شانه زدن موها یا دوش گرفتن توده‌های بزرگی از موها می‌ریزند. اکثر افرادی که دچار ریزش موی TE می‌شوند، 2 تا 3 ماه پس از یک رویداد تحریک‌کننده، ریزش موی بسیار زیادی را تجربه می کنند.

آیا ریزش موهای من به خاطر کرونا است؟

پزشکان شاهد افزایش چشمگیر بیمارانی هستند که به طور غیر عادی بعد از ابتلا به کرونا ویروس دچار ریزش مو شده اند. آن ها معتقدند که این امر مربوط به استرس مرتبط با ویروس کرونا می باشد.

آیا ریزش موهای من به خاطر کرونا است؟

افراد زیادی در سراسر جهان پس از بهبودی از بیماری کرونا در حالی که همچنان اثرات ماندگار این بیماری را در بدن خود دارند، در فضای مجازی در مورد ریزش موی خود پس از بهبود از کرونا صحبت کرده اند. پزشکان بر این باورند که استرس فیزیکی و عاطفی همراه با ابتلا به بیماری COVID-19 می تواند منجر به نوعی ریزش موی برگشت‌ پذیر به نام تلوژن افلوویوم یا آلوپسی شود.

چطور بفهمیم ریزش موهایمان در اثر کروناست؟

ریزش موی ناشی از استرس معمولاً از طریق فرآیند حذف سایر علل بالقوه ریزش مو تشخیص داده می شود. پزشکان ممکن است برای رد کردن مشکل تیروئید یا کمبود مواد مغذی (که هر دوی این عوامل می توانند باعث ریزش مو شوند)، انجام آزمایش خون را برای بیمار تجویز کنند. همچنین ممکن است اتفاقاتی را که در چند ماه گذشته در زندگی فرد رخ داده را بررسی کنند تا رویداد استرس زایی (مانند بستری شدن در بیمارستان به دلیل کرونا) که موجب این ریزش مو شده است را مشخص کنند.

شایع ترین علل ریزش مو بعد از کرونا چیست؟

موارد زیر طبق نظر پزشکان متخصص و سازمان بهداشت جهانی (who) به عنوان علل اصلی این عارضه گفته شده است:

  • تب شدید و بالا رفتن دمای بدن
  • استرس و نگرانی
  • داروهای درمان کرونا

چه مدت پس از بهبود کرونا ریزش مو اتفاق می‌افتد؟

ریزش موی بعد از کرونا اغلب چند هفته بعد از ناپدید شدن همه علائم اتفاق می‌افتد. این ریزش معمولا به‌صورت توده‌ای و در اثر بیماری تلوژن افلوویم است.

آیا ریزش موی بعد از کرونا دائمی است؟

ریزش مو بعد از کرونا از نوع ریزش TE است. این ریزش از انواع ریزش‌های موقتی مو بوده و پس 6 تا 9 ماه برطرف می‌شود. درصورتی‌که شخص پس از بهبودی به موهای خود برسد و با استفاده از روش‌های تقویتی ریشه و ساقه موها را تقویت کند، ریزش موها در زمان کوتاه‌تری متوقف می‌شود و رشد آن‌ها نیز پس از مدتی دوباره آغاز خواهد شد. برای این کار میتوانید به برترین پزشکان درمان ریزش مو که اطلاعات آنها در لینک درج شده قرار گرفته است مراجعه کنید.

بهترین روش درمان ریزش موی شدید بعد از کرونا چیست؟

مصرف موارد زیر در درمان این عارضه کمک به سزایی خواهند کرد:

درمان‌های دارویی

داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید و بیوتین نیز از دیگر داروهای مفید برای درمان ریزش موها هستند. معمولا داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو در مردان تجویز می‌شود، چراکه این دارو بر روی هورمون‌های مردانه تاثیر می‌گذارد و ممکن است در بدن زنان مشکلاتی ایجاد کند.

همچنین هیرویت (HAIR VIT) حاوی انواع ویتامین‌های B1، B2 و B3 است که به رشد مجدد موها کمک زیادی می‌کنند.

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو روش درمانی جدید برای ریزش موها است که در اکثر افراد اثرات مثبتی دارد. در این روش ترکیبی از مواد مغذی مناسب برای مو به درون پوست سر تزریق می‌شود.

راهکارهای خانگی برای کنترل ریزش موی بعد از کرونا

در یک نظرسنجی بیش از یک سوم از 1700 پاسخ‌دهنده نظرسنجی می‌ گویند که پس از تحمل COVID-19 دچار ریزش مو شده‌ اند. دکتر دندی انگلمن، متخصص جراحی پوست و زیبایی در منهتن می گوید که حدود 6 هفته پس از اجرای دستورات اولیه قرنطینه در نیویورک در اواسط مارس، شاهد افزایش بیماران مبتلا به ریزش مو بوده است.

راهکارهای ارائه شده در ادامه ممکن است در کنرتل این عارضه ویروس کرونا تاثیرگذار باشد:

  • تغییر سبک زندگی
  • استفاده از ویتامین D
  • مصرف آمینواسیدها
  • مصرف روغن ماهی
  • استفاده از آب پیاز
  • ماساژ موها با روغن رزماری
اشتراک‌گذاری