تاثیر نور خورشید بر سرطان پوست

تاثیر نور خورشید بر سرطان پوست

در این مقاله از سایت رسمی پوست و مو درباره تاثیر نور خورشید بر سرطان پوست صحبت می کنیم. نور خورشید یکی از عوامل اصلی خطر ابتلا به سرطان پوست است. اشعه ماورا بنفش (UV) موجود در نور خورشید می تواند به DNA سلول های پوست آسیب برساند و باعث جهش در آنها شود. این جهش ها می تواند منجر به رشد سلول های غیرطبیعی شود که می تواند سرطان پوست ایجاد کند.

تاثیر نور خورشید بر سرطان پوست

نور خورشید می تواند برای افرادی که سرطان پوست دارند خطرناک باشد. اشعه ماورا بنفش موجود در نور خورشید می تواند به DNA سلول های پوست آسیب برساند و باعث رشد سلول های سرطانی شود. این امر می تواند باعث عود سرطان، گسترش سرطان به سایر نقاط بدن یا بدتر شدن علائم سرطان شود.

افرادی که سرطان پوست دارند باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بیش از حد خودداری کنند. این افراد باید از بیرون رفتن در ساعات اوج تابش نور خورشید (بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر) خودداری کنند. اگر مجبور به بیرون رفتن در این ساعات هستند، باید از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنند و لباس های محافظ بپوشند.

تاثیر نور خورشید بر سرطان پوست

انواع سرطان پوست

سه نوع اصلی سرطان پوست عبارتند از:

 • ملانوم: ملانوم بدترین نوع سرطان پوست است و می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد.
 • کارسینوم سلول پایه: کارسینوم سلول پایه شایع ترین نوع سرطان پوست است و به ندرت به سایر نقاط بدن گسترش می یابد.
 • کارسینوم سلول سنگفرشی: کارسینوم سلول سنگفرشی نوع دیگری از سرطان پوست است که شایع تر از ملانوم است، اما کمتر از کارسینوم سلول پایه به سایر نقاط بدن گسترش می یابد.گ

برای تشخیص و درمان سرطان پوست حتمابه یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

تاثیر نور خورشید بر سرطان پوست

عوامل خطر ابتلا به سرطان پوست

علاوه بر قرار گرفتن در معرض نور خورشید، عوامل خطر دیگری نیز برای ابتلا به سرطان پوست وجود دارند، از جمله:

 • سابقه خانوادگی سرطان پوست
 • سن: خطر ابتلا به سرطان پوست با افزایش سن افزایش می یابد.
 • رنگ پوست: افراد با پوست روشن بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید بیش از حد: قرار گرفتن در معرض نور خورشید بیش از حد، به ویژه در دوران کودکی و نوجوانی، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش مصنوعی: قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش مصنوعی، مانند اشعه ماورا بنفش موجود در تخت های برنزه کننده، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

راه های پیشگیری از سرطان پوست

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست و سلامت پوست می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بیش از حد خودداری کنید. از بیرون رفتن در ساعات اوج تابش نور خورشید (بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر) خودداری کنید. اگر مجبور به بیرون رفتن در این ساعات هستید، از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید و لباس های محافظ بپوشید.
 • از تخت های برنزه کننده استفاده نکنید.
 • اگر پوست روشن دارید، از کلاه لبه دار، عینک آفتابی و لباس های محافظ استفاده کنید.
 • به طور منظم پوست خود را معاینه کنید تا در صورت وجود هر گونه تغییر غیرطبیعی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تاثیر نور خورشید بر سرطان پوست

تشخیص و درمان سرطان پوست

تشخیص سرطان پوست معمولاً با معاینه فیزیکی توسط پزشک انجام می شود. اگر پزشک مشکوک به سرطان پوست باشد، ممکن است از بیوپسی پوست استفاده کند. بیوپسی پوست شامل برداشتن یک نمونه کوچک از پوست برای بررسی زیر میکروسکوپ است. درمان سرطان پوست به نوع و شدت سرطان بستگی دارد. درمان های رایج سرطان پوست عبارتند از:

 • جراحی: جراحی یکی از متداول ترین روش های درمان سرطان پوست است. در جراحی، تومور سرطانی همراه با مقداری بافت سالم اطراف آن برداشته می شود.
 • درمان موضعی: درمان موضعی شامل استفاده از داروهایی است که مستقیماً روی پوست اعمال می شوند. این داروها می توانند برای درمان سرطان های پوست کوچک استفاده شوند.
 • درمان های سیستمیک: درمان های سیستمیک شامل داروهایی هستند که از طریق دهان یا تزریق وارد جریان خون می شوند. این داروها می توانند برای درمان سرطان های پوست گسترده یا پیشرفته استفاده شوند.

برای مطالعه درباره پیشگیری از بیماری های قارچی پوست و تاثیر این بیماری ها بر زندگی افراد مطلب درج شده را مطالعه کنید.

تاثیر نور خورشید بر سرطان پوست

جمع‌بندی تاثیر نور خورشید بر سرطان پوست

در این مقاله از تاثیر نور خورشید بر سرطان پوست گفتیم. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری و همچنین جلوگیری از پیشرفت این بیماری حتما نکاتی که در بالا ذکر شده اند را رعایت کنید. اگر هنوز به این بیماری مبتلا نشده اید به یاد داشته باشید که استفاده از کرم ضد آفتاب بسیار حائز اهمیت است. در نهایت تا حد امکان در روز هایی که شدت تابش نور خورشید بیشتر است خود را در معرض نور قرار ندهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *